2009. június 12., péntek
Aromaterápia
Javítják közérzetünket
Illatosítanak és szagtalanítanak
Fertõtlenítik a levegõt
Megfázás esetén oldják a nyálkát és könnyítik a légzést
Elpusztítják a baktériumokat
Tisztítják és ápolják a bõrt
Néhány illóolaj:
Borsmenta (Mentha piperita)
Frissítõ hatású, eloszlatja az álmosságot és a fáradtságot. Csillapítja a hányingert és a hosszú utazás alkalmával fellépõ rosszullétet. Izomlazító. Gyulladáscsökkentő. Illata kitisztítja az orrüregeket, javítja a légzés hatékonyságát. Fertõtlenítõ hatása révén erõsen csökkenti a pattanásokat és a faggyútermelést. Élénkíti a vérkeringést.
Élénkíti az agymûködést és segíti az összpontosítást.
Figyelmeztetés: irritatív! Terhesség esetén nem ajánlott!
Citrom (Citrus limonum)
Erõs baktériumölõ. Bevált ellenszer hörghurut, köhögés, torokfájás, meghûlés és influenza esetén. Megelõzhetõk vele a baktériumos fertõzések. Serkenti és erõsíti az immunrendszert. Segíti a herpesz gyógyulását. Csillapítja a fejfájást. Megszünteti a fejbõr korpásodását és zsírosodását. Élénkíti a renyhe bõranyagcserét, felfrissíti az öreg bõrt, segít a narancsbõr gyógyításában.
A citromolaj illata frissít és lelket önt az emberbe. Segíti a figyelem összpontosítását. Eloszlatja a félelmeket, és a határozatlanságot. Nyugtató hatású.
Figyelmeztetés: fényérzékennyé teszi a bõrt!
Édeskömény (Foeniculum vulgare dulce)
Borogatásként alkalmazható az emésztés serkentésére, görcsoldásra és puffadásra. Kiváló méregtelenítő. Fürdõ- és masszázsolajban alkalmas az izomzat rugalmasságának fokozására. Köhögés, hörghurut, megfázás esetén öblögetéssel javíthat állapotunkon. A fogíny betegségeire is jó.
Rendszeresen alkalmazva kitűnő mellápoló.
Illata nyugtató, csökkenti az idegeskedést.
Tilos a használata epilepsziásoknál!
Eukaliptusz (Eucalyptus globulus)
Vírus- és baktériumölõ. Nátha, köhögés, influenza, torokgyulladás és homloküreg-gyulladás ellen hatékony. Gyulladáscsökkentő. Elpárologtatva elejét vehetjük a fenti fertõzések terjedésének. Enyhíti a reuma tüneteit. Csökkenti a fejfájást. Fertõtleníti a sebeket. Csökkenti a lázat. Kiváló láb-, kéz- és körömgombásodás felszámolására.
Az illata élénkít és frissít.
Veszekedés után kitisztíthatjuk vele gondolatainkat.
Figyelmeztetés: irritálhatja az érzékeny bõrt!
Folyt.köv.
2009. április 1., szerda
A hajhullás
Fontos, hogy ne CSAK a hajhullást kezeljük, hanem próbáljuk megtalálni az okát is! Ne ijedjünk meg, ha: - szülés után hullik a hajunk, mert ez teljesen normális jelenség. A terhesség időszakában azok a hajszálak sem hullanak ki, amik természetes körülmények között kiesnének, ezért is látszik ilyenkor sokkal dúsabbnak a nők hajkoronája. (Ha viszont a szülés után fél évvel sem kezd elmúlni a hajhullás akkor feltétlenül forduljon orvoshoz!)
- a férfiaknál gyakran örökletes hajhullás, kopaszodás jelentkezik főleg idősebb korban. Ilyenkor csak lassíthatjuk a folyamatot, például a következő hajöblítővel: készítsünk komlóteát. Hajnövekesést serkentő hatással bír és a fénytelen hajnak is jót tesz. 120 ml forró vízbe tegyünk 2 kanálnyi komlóvirágot és hagyjuk 10-15 percig állni, ezután vigyük fel a hajunkra a felét és hagyjuk néhány percig fejbőrünkön. Még egyszer mossuk meg hajunkat és a maradék hajöblítőt is maszírozzuk bele a fejbőrünkbe! Kiöblíteni nem kell. Sörrel is megpróbálhatjuk a kezelést.
Minden hajtípusra alkalmazható a következő levendulás hajöblítő. Tegyünk 1-1 teáskanál szárított nyírfalevelet és levendulavirágot egy üvegbe, majd öntsünk rá 3/4 liter gyümölcsecetet. Hagyjuk állni a keveréket legalább egy hétig. Ezután szűrjük le és adjunk hozzá néhány csepp jó minőségű levendulaolajat. Használat előtt egy rész keverékhez két rész vizet adjunk! Dörzsöljük be vele a hajta és a fejbőrt. Kiöblíteni nem kell.
Gyógynövények hajhullás ellen:
3-4 púpos teáskanál ezerjófüvet fél l forrásban levő vízbe, állni negyed órát, ezzel öblíteni, pamacsolni fejbőrt
zsálya, csalán hasonlóan jó
keverék belsőleg:
körömvirág – 30g
mezei zsurló – 20g
cickafarkfű – 50g
ebből 1 evőkanálnyit leforrázni, állni 20 percig, majd 2 részre osztva étkezés után inni
ha a kutikula lemezkéi egészségesek, akkor a haj nem sérült, szép, és selymes. Ha viszont ez a réteg megsérült, vagy megbomlott, akkor a hajunk fénytelen, kusza, összeakadozó, és töredezett lesz. Ilyenkor tapasztaljuk, hogy hajunk nehezen kifésülhető.
Ennek okai lehetnek a különböző vegyszerek, meleg hajformázók ( hajszárító, hajsütővas, hajvasaló, búrák ). Ha kénytelenek vagyunk ezeket az eszközöket használni, akkor érdemes ennek megfelelően speciális sampont és balzsamot, hajápolókat vásárolnunk, vagy egy bioboltba betévedve néhány természetes gyógynövénnyel felszerelkezve megtenni az első lépéseket.
Hajtípusokat, és adott hajtípushoz ajánlható gyógynövények:
Főzzünk belőle un. teát, és hajmosás után ezzel öblítsük le a hajunkat, fejbőrünket.
Zsíros hajra:
Kamilla, bojtorján, csalán, citromfű.
Korpás hajra:
kakukkfű, csalán.
Száraz hajra:
Kamilla, és különbféle pakolások, akár meleg dunszt is.
Hajhullás ellen:
Csalán, nyírfa, nyárfa. De felhívom a figyelmet, hogy ha a hajhullás állandó, fel kell keresni a háziorvost, mert kórós elváltozások, mint pl. a gyulladás is közrejátszhat.
Érdemes a gyógynövények használata előtt egy próbát végezni, hogy nem e lép fel szervezetünkben allergén reakció. Ezt a legkönnyebben úgy tudjuk elvégezni, hogy a főzetből egy pár cseppet a könyökhajlatunkba csepegtetünk, megvárjuk amíg felszívódik, és ha másnapra nem jelentkezik bőrpír, indulhat hajunk ápolása.
A komlóvirág főzete serkenti a hajnövekedést és ragyogóvá teszi a fénytelen hajat. Másfél deci forró vízbe tegyünk két nagy evőkanál komlóvirágot, hagyjuk állni negyed órát, és csak azután vigyük fel a hajra, masszírozzuk alaposan a fejbőrbe. Ha nem tart otthon komlóvirágot, próbálkozhat sörrel is, vagy szedjen élesztőtablettát, egyen élesztőt. A hajhullás is megelőzhető: a vitaminban, vasban és fehérjében gazdag ételek fogyasztása mellett magával a hajjal is törődni kell. A haj vizesen sérülékenyebb, így érdemes mosás előtt megfésülni. Műanyag vagy fém kefék helyett természetes alapanyagból készült sörtékkel óvjuk a haj szerkezetét. A haj típusának és a fejbőr állapotának megfelelő sampont, vízzel hígítva, használjunk. Langyos levegővel szárítsuk, kerüljük a vegyszereket (festék).
Házi szépítőszerek
Az otthoni bőrápolás előnye, hogy a konyha és a hűtőszekrény tele van olyan nyersanyagokkal, amelyek nagyszerűen felhasználhatók szépítkezési célra is. Így a kis “kozmetikai boszorkánykonyhánkban” varázslatos hatású, tápláló pakolásokat készíthetünk.
Lényeges szempont: a pakoláshoz mindig kifogástalanul egészséges, friss nyersanyagokat használjunk. A pakolómasszát az arc- és nyakbőrre, továbbá a naponta igénybe vett kéz bőrére vigyük fel.
Tejföl és élesztő
A vitaminokban, zsírokban gazdag tejfölt kézzel, ecsettel, vagy kozmetikai vattával vigyük fel az előzőleg letisztított arcra, és egészen addig hagyjuk rajta, amíg az teljesen be nem ivódik a bőrbe.
A B-vitaminokban gazdag élesztőből 5 dkg-ot keverjünk el annyi tejjel, vagy joghurttal, hogy kenhető masszát kapjunk. Ecsettel vagy kézzel vigyük fel a bőrünkre. Arcunk nagyon hálás lesz a kis kényeztetésért, és ragyogóan sima, selymes lesz.
Tejpor
A tejpor kitűnő alapanyag a száraz arcbőrre készített pakoláshoz. Két evőkanál narancslevet, egy tojássárgáját keverjünk el annyi tejporral, hogy kenhető masszát kapjunk. Egyenletesen vigyük fel arcunkra, és legalább 10-15 percig hagyjuk rajta. A végén langyos vízzel öblítsük le. Ez a pakolás felüdíti a környezeti ártalmaknak kitett bőrt.
Ha szórakozni, bulizni mész…
Az “alkalmi” pakolás néhány órára kisimítja az apróbb ráncokat, telíti a bőrt. Egy tojásfehérjét néhány csepp citromlével verjünk habbá, és kenjük fel a bőrünkre. Legjobb, ha ezt a műveletet fürdés közben végezzük.
A banán szépítő, regeneráló hatása
Két evőkanál banánpépet, egy evőkanál tejszínt vagy tejfölt, néhány csepp citromlevet, egy mokkáskanál mézet keverjünk össze, és a szokásos módon kenjük fel az arcbőrünkre. Kb. 10-15 percig hagyjuk rajta, majd langyos vízzel öblítsük le.
A burgonya “szépítőszerként” is megállja a helyét
Egy-két nyers burgonyát reszeljünk le, levét nyomkodjuk ki, és egyenlő arányban keverjük össze tejföllel, vagy tejszínnel. A folyékony pakolás kozmetikai vattalapokkal itassuk fel, és így helyezzük az arcbőrünkre.
Paradicsomlé a zsíros bőrért…
A paradicsomlevet kozmetikai vattalapokra itassuk fel és helyezzük a bőrre. A pakolás zsírtalanítja, táplálja, hidratálja a bőrt. Erre a célra paradicsompürét is használhatunk – például ásványvízzel felhígítva. Így még hatásosabb lesz a pakolásunk, hiszen érvényesül a gyógyvíz ásványi anyagainak kedvező hatása is.
Vitamint a bőrnek!
A méz, tejjel és élesztővel elkeverve ellátja a bőrt vitaminokkal. A méz egyébként a sápadt ajkakat is színesebbé varázsolja. Semmi mást nem kell tennünk, mint ajkunkat mézzel masszírozni néhány alkalommal. Néhány kezelés után sokkal színesebb lesz.
Alma a bársonyosan sima bőrért…
Két almát főzzünk meg egy kevés tejben, keverjünk hozzá egy tojássárgáját. A pakolást finoman vigyük fel a bőrünkre, és legalább 10 percig hagyjuk fent.
A zöldpaprika szépítő hatása
Egy evőkanál összezúzott paprikamasszához keverjünk egy evőkanál tejszínt és vigyük fel a bőrre. Arcunk ragyogóan sima, és selymes lesz.
Kozmetikai “csodaszer” az uborkalé
Az uborka levével való kezelések után a bőr bársonyosan sima, opálos fényű lesz. Természetesen hidratáló hatása van, a bőrt telíti, feszessé teszi. Nem szükséges mindennap uborkát vásárolni, elég egy darabot venni, és hűtőszekrényben tárolni. Minden este egy ujjnyi darabkát vágjunk le belőle, és tiszta kézzel nyomkodjuk ki a kezeléshez szükséges mennyiségű levet. Gyorsabban kinyerjük az uborkalevet, ha előbb lereszeljük. Hozzákeverhetjük megszokott krémünkhöz, és úgy is felkenhetjük az arc- és nyakbőrre.
Sárgarépa a barna bőrért…
A sárgarépapép tejszínnel elkeverve kiváló hatást gyakorol a bőrre, sőt, még természetesen elszínezi azt
Hajhullás kezelése
Ahhoz, hogy visszaállítsuk hajunk természetes állapotát, egy kicsit vissza kell néznünk a mútba. A nők évszázadokon keresztül nagyon szép, egészséges hajat viseltek, ehhez pedig nem volt szükségük csodaszerekre, csak a természet kincseire. A görögök, az egyiptomiak és a kínaiak is jól ismerték a természetes anyagok jótékony hatását; így gyógyszereik és kozmetikumaik is értékes növényekből készültek, például rozmaringból, zsályából, ginzengből, csalánból.
Hajápolásra különböző növényi főzeteket használtak. Ezeket mi is elkészíthetjük; 1/3 csészényi növényt öntsünk le negyed liter forrásban levő vízzel, és hagyjuk állni 15 percig, majd szűrjük le. A langyosra hűtött főzettel öblítsük le a hajunkat a hajmosás végén.
Hajra valók:
Kamilla: világosítja és fényessé teszi a természetes szőke hajat.
Ginzeng: pótolja a száraz haj elvesztett nedvességét, a hajat rugalmassá és fényessé teszi.
Levendula: frissítő illata mellet selymessé és ragyogóvá teszi a hajat.
Citromfű: kondicionálja a hajat, puhává és csillogóvá teszi.
Csalán: ez a legtöbbet használt kondicionáló, erősíti és fényessé teszi a megviselt hajat. Zsíros hajra különösen hasznos.
Rozmaring: stimuláló hatású, ezért serkenti a hajnövekedést. A haj korpásodását is csökkenti. A sötét színű hajat fényessé teszi, és nagyszerűen lehet használni az összecsomósodott haj kibogozásához.
Zsálya: ősz hajszálak eltüntetésére használták.
Cickafarkkóró: a görögök nagyra becsülték. Főzete könnyen kezelhetővé teszi a hajat.
Hajnövesztő szer
3 nagy hagymát apróra vágunk és egy liter gyümölcs- vagy seprőpálinkában, esetleg 70%-os alkoholban 4 napig meleg helyen áztatunk, azután leszűrjük; ugyanakkor külön 20 g tölgyfakérget fél liter vízzel a felére lefőzzük, átszűrjük. A két oldatot összeöntjük és a megmosott fejbőrt 3 napig e készítménnyel bedörzsöljük.
(Varró Aladár Béla: A növényi gyógymódok)
Hajnövesztő, fejbőrélénkítő
30 ml jojobaolaj
4 csepp zsályaolaj
4 csepp rozmaringolaj
2 csepp cédrusolaj
2 csepp ilang-ilangolaj
Öntse a jojobaolajat egy tiszta, légmentesen zárható tégelybe, adja hozzá az illóolajakat. Zárja le a tégelyt, fordítsa meg, majd állítsa ismét a talpára. E művelettel vagy a keze között lassan forgatva az edénykét készítse el a kencét. Egy kevéske kencével maszírozza át naponta a haját, hagyja rajta 30 percig vagy tovább. A lemosáshoz használja a hajnövesztő sampont.
(Roberta Wilson: Aromaterápia haladóknak)
Hajnövesztő sampon
2,4 dl nem illatosított sampon
12 csepp rozmaringolaj
10 csepp zsályaolaj
8 csepp cédrusolaj
6 csepp ilang-ilangolaj
Adja hozzá mind a négy illóolajat a szagtalan samponhoz, dolgozza egybe a keveréket. Használja a gyógysampont naponta!
(Roberta Wilson: Aromaterápia haladóknak)
Hajpakolás, hajhullásra
Az illóolajas hajpakolásokban lévő hatóanyagok serkentik a hajhagymák vérellátását, és táplálják a bőr azon mélyebb rétegeit, ahol a hajhagymák találhatók. Ilyen pakolást készíthetünk magunk is, a következő módon:
keverjünk össze 5-5 csepp (összesen 20 csepp) levendula-, cédrus-, kakukkfű- és rozmaringolajat 30 milliliter jojoba- vagy szőlőmagolajjal! Dörzsöljük el a fenti keveréket a két tenyerünk között – így jobban bele tudjuk majd “dolgozni” a fejbőrbe! Dőljünk minél jobban előre – a fejünk lehetőleg alacsonyabban legyen, mint a mellkasunk, hogy ezzel is növeljük a fejbőr vérellátását –, majd mintegy két percen keresztül masszírozzuk bele a pakolást a fejbőrbe! Ha lehet, csak reggel mossunk hajat!
Ezt a műveletet néhány hónapon keresztül heti három-négy alkalommal ismételjük meg, újabb és újabb növekedési ciklust elindítva! Egy skót tanulmány szerint a pakolást rendszeresen alkalmazók 44 százalékánál a hajhullás teljesen megszűnt, illetve érdemben csökkent annak mértéke.
Ápolt haj, otthon
Ahhoz, hogy hajunk szépen csillogjon, kellemes tapintású, könnyen fésülhető és formázható legyen, kívülről - belülről ápolnunk kell. A megfelelő életmód, az egészséges, vitamindús és kiegyensúlyozott táplálkozás mellett számos külső segítséget nyújthatunk a haj számára. Hajunk minden esetben meghálálja ezt a gondoskodást. A hajpakolások és hajöblítők használata fontos a szép, egészséges hajkorona eléréséhez, melyek extra mennyiségű tápanyaggal, vitaminnal látják el a hajszálakat és vele együtt a hajas fejbőrt. Íme néhány természetes tipp otthonra, amelyek segítenek a haj táplálásában, gondozásában:
Egyszerű, mézes hajpakolás
Hajmosás után kenjük be mézzel a hajunkat, tegyünk rá fóliát, majd fedjük le törülközővel. 15 perc múlva öblítsük le. Az öblítést sörrel, vagy sörrel kevert vízzel is végezhetjük.
Egyszerű, tojásos hajpakolás
2 egész tojást verjünk fel, és tegyük a hajunkra. 20 perc elteltével alaposan öblítsük ki a hajszálak közül.
Egyszerű élesztős hajpakolás
Egy evőkanálnyi élesztőt keverjünk el egy kicsi vízzel. Vigyük fel a hajra, majd 15 perc múlva alaposan öblítsük le. A haj könnyen fésülhető lesz tőle.
Élesztő és kamilla - zsíros hajra
Keverjünk össze 1 dkg élesztőt 1 evőkanál frissen főzött, langyos kamillateával. A pépet adjuk hozzá 2 tojás felvert habjához. Vigyük fel és finoman masszírozzuk a fejbőrbe, majd 20 perc múlva leöblíthetjük.
Tojás és méz - nagyon száraz hajra
1 tojássárgájához keverjünk 2-3 evőkanál mézet. Vigyük fel a frissen mosott hajra, és fedjük le, majd egy óra múlva öblítsük ki. Fürdősapkával akár egész éjszakára fennmaradhat a pakolás. Reggelre azonban iktassuk be, hogy hajat is kell mosnunk.
Sör és jojoba - száraz hajra
2 dl langyos sörhöz adjunk 2 evőkanál jojoba olajat, majd a már megmosott hajat masszírozzuk át vele. Erősen száraz haj esetén 15-20 percre fenn is hagyhatjuk, miközben betekerjük, hogy melegen maradjon. Végül mossuk le, és kicsi samponnal újra átmoshatjuk hajunkat, hogy ne maradjon zsíros érzés utána. Kitűnően kondicionálja a száraz, töredezett hajat.
Sör és tojás - töredezett, gyenge hajra
Pakolásként 2 dl sört keverjünk össze 1 tojássárgájával. Masszírozzuk hajunkba, majd 5 perc múlva öblítsük le. A sör táplál és tartást ad a hajnak, a tojás táplálja és fényessé teszi a hajszálakat valamint segít korpa ellen is.
Uborka, tojás és méz
Keverjünk össze 3 evőkanál uborkalét 1 kávéskanál mézzel és 2 tojássárgájával. Adjunk hozzá 1 evőkanál olajat. Vigyük fel a hajunkra, tegyünk rá fóliát, és fedjük le törülközővel. Fél óra múlva alaposan öblítsük le.
Avokádó és banán
Pépesítsünk össze fél banánt és fél avokádót. Adjunk hozzá 1 evőkanál natúr joghurtot és 1 evőkanál olívaolajat. Hajmosás után vigyük fel a hajra, tegyünk rá fóliát, törülközőt, és fél óráig hagyjuk hatni, öblítsük le, vagy samponos vízzel mossuk át.
Avokádó, tojássárgája és olívaolaj
Hámozzunk meg, és vágjunk félbe egy avokádót. Fél avokádót dolgozzunk össze 1 evőkanál olívaolajjal és 1 nyers tojássárgájával. Keverjük pépesre, hogy habos, laza állagú legyen. A pakolást a frissen mosott, nedves hajra tegyük és gyengéden masszírozzuk a bőrbe. A hajvégeket is jól dörzsöljük át, majd 15 percig hagyjuk hatni. Ezután leöblíthetjük.
Avokádó és majonéz
Pépesítsünk össze egy meghámozott, fél avokádót. Adjunk hozzá fél evőkanál majonézt. Vigyük fel a hajunkra a pakolást, majd 20 perc elteltével öblítsük ki. Ha szükséges, samponnal is mossunk hajat. Intenzív pakolás, normál hajra.
Hajöblítők, a selymes fényű hajért
1; 1 liter forrásban lévő vízbe tegyünk egy csokor finomra vágott petrezselymet. Lassú tűzön főzzük még 15 percig, majd szűrjük át. Amikor már csak langyos, öblítsük le a frissen mosott hajunkat. Kicsit hagyjuk hatni, majd végezzünk sima vizes öblítést. Használjuk havi 1-2 alkalommal.
Tipp: készítsük el a főzetet a fürdés megkezdése előtt. Vigyük magunkkal, így a fürdés végeztével a kádban sokkal egyszerűbb alkalmazni.
2; Két evőkanál almaecetet keverjünk el fél liter vízzel. Adjuk hozzá egy citrom kicsavart levét (ne citromlét használjunk). Hajmosás után ezzel öblítsük át hajunkat.
Tipp: Rendszeres használata a zsíros hajra is kiváló.
3; Szokásos módon készítsünk hársfavirág teát. Hagyjuk fél óráig ázni a növényt, majd szűrjük át. Hajmosás után öntsük a hajunkra, és masszírozzuk is át vele. Ezzel kész, mert az illatos hársfavirág teát nem kell kiöblíteni! Nagyszerűen fénylővé változtatja hajunkat.
További hasznos tippek
- Fontos, hogy a hajmosást és a pakolások felvitelét gyengéd mozdulatokkal végezzük.
- A törülközővel ne dörzsöljük a hajat, hanem gyengéden itssuk le róla a nedvességet. Legjobb ha egyszerűen rátekerjük pár percre.
- A hajpakolásokat használjuk rendszeresen, heti egy alkalommal, de legalább havonta egyszer mindenképpen kényeztessük vele hajunkat!
- A hatóanyagok felszívódását nagy mértékben fokozza, ha előtte felélénkítjük a fejbőr vérkeringését! Hajpakolás előtt végezzünk fejmasszázst!
- Ne feledjük, hogy hajunknak belülről is meg kell kapnia a számára nélkülözhetetlen vitaminokat és tápanyagokat!
- Lehetőség szerint kerüljük a hajszárító használatát - adjunk hajunknak is egy kis pihenőt!